FreeBSD Nedir

TheCaspeR

Araştırma Geliştirme Ekibi
 Araştırma Geliştirme Ekibi
Katılım
2 Ara 2013
Mesajlar
4,520
Puanları
38
Yaş
26

FreeBSD Nedir?
FreeBSD, Unix kullanıcıları arasında BSD os ailesinin en iyi bilinen üyelerinden birisidir. Bu kadar yaygın olmasına karşı bir çok kullanıcı tarafından bilinmez. Bu tuhaf durum FreeBSD'nin sunuculardan gömülü sistemlere geniş bir kullanıma sahiptir.BSD Nedir?
BSD
, Berkeley Software Distribution" kısaltılmışıdır. Unix'in atası sayılan AT&T'nin Research Unix'inin açık kaynak kodlarından geliştirilmiştir.

BSD Ailesinde neler var?

Spoyler: BSD ailesinin en önemli temsilcileri şunlardır


FreeBSD Ne kadar yaygın?
FreeBSD yaygınlığını açıklamak için FreeBSD kullanan şirketlerden bazılarını sayacak olursak WhatsApp, NetFlix, Apple, Sony, Cisco, Juniper, NetApp, IBM, Nokia, Yahoo, Yandex, Apache, Rambler, Sina, Pair Networks, Netcraft, NetEase, Weathernews, TELEHOUSE America, Experts Exchange sayabiliriz.

FreeBSD Hangi cihazlara uygun?
FreeBSD, bilgisayarlarda en çok kullandığımız 32 bitlikIA-32 mimarisi ve 64 bitlik x86-64 mimarisinden fazlasını desteklemektedir. Bu desteklenen mimariler arasında geçmişte Apple firmasının Machintosh ailesinde kullanmış olduğu PowerPC mimarisi, günümüz akıllı telefonlarında en çok kullanılan ve hatta otomotiv sektöründe dahi kullanıldığını gördüğümüz ARM mimarisi bunlara dahildir.
Kısaca; IA-32, x86-64, SPARC64, IA-64, PowerPC, ARM, MIPS cpu mimarisine sahip cihazlarla uyumludur.

FreeBSD Kullanmak için ücret ödemem gerekir mi?
FreeBSD, Microsoft Windows ve Apple Mac OS X gibi sistemlerin aksine tamamen ücretsiz olmakla beraber açık kaynak kodlu olup bu kodlara ulaşmanız son derece kolaydır. Kurulum, indirme ve kullanım için her hangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur

FreeBSD ve metin2
metin2 sunucularıyla uğraşan hemen herkesin bildiği gibi sunucu sisteminde YMIR şirketinin seçimi doğrultusunda tüm metin2 sunucuları FreeBSD üzerinde geliştirilmekte. Bu uzun dönemler boyunca hazır GameCore kullanımına bağlı olarak zorunluluk iken geçtiğimiz yıl paylaşılan Kaynak Kodları sayesinde bu zorunluluğu aşıp Windows, Ubuntu gibi sistemlere kendileri için GameCore yapanları gördüm.

Bütün bunlara rağmen FreeBSD de kalmak isteyenler olabilir, eski sürümlerin güvenlik ve performans eksiklikleri yeni sürümlerde giderilirken pek çoğunuzun "FreeBSD 10.1 uyumlu files yok ki kullanalım!" veya buna benzer şeyler söylediğini duydum.

,​
 

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. -
Üst