XenForo Kurulumundan Sonra Yapılması Gerekenler

Yigithan Karabel

Üye
 Forum Üyesi
Bir forum sitesi kurmaya karar verdiniz, XF altyapısı satın aldınız ve kurdunuz. Bu konuda XF kurduktan sonra yapılması gerekenleri anlatacağım.

1. index.php uzantısını kaldırma

XF'yi kurdunuz ama adres çubuğunda adresinizin yanında /index.php diye bir şey göreceksiniz. Görüntü açısından kötü bir durum.

Site adresinizin yanına /admin.php?options/groups/seo/ adresini ekleyin. Yönetici paneline giriş yapın ve "Use Full Friendly URLs" seçeneğini işaretleyin.

2. Dil paketi

Siteniz hangi dilde hizmet veriyorsa o dilin dil paketini yüklemeyi unutmayın. Kendiniz hazırlayabilirsiniz veya hazır olarak yükleyebilirsiniz.

Türkçe dil paketi olarak XenGenTr'nin hazırladığı bir paket var ancak bazı yerlerin eksik veya yanlış çevrildiğine rastladım. Kendim bir dil paketi hazırlıyorum, bitirince yayınlayacağım.

Dil paketini site adresinizin yanına /admin.php?languages/ adresini ekleyip "Import" seçeneğini seçerek yükleyebilirsiniz.

3. İfade sistemini Türkçeleştirme

XF 2.1'den sonra XenForo'ya ifade özelliği geldi. Farenizi "Beğen" düğmesine getirdiğiniz zaman varsayılan olarak 6 tane ifade geliyor. Bu ifadeler farklı bir yerden Türkçeleştiriliyor.

İfade sisteminin ayarlarına site adresinizin yanına /admin.php?reactions/ adresini ekleyerek ulaşabilirsiniz.

Ben ifadeleri aşağıdaki gibi Türkçeleştirdim:

İfadeler mesajlarda aşağıdaki gibi görünüyor:

4. Eklentiler

XF kurduktan sonra kesinlikle kurmanızı önerdiğim üç tane eklenti var. Üçünün de indirme bağlantısına eklentilerin isimlerinin üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz:
  • You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
    • Adı üstünde, XenForo'nun uyarı sistemini geliştiren bir eklenti.
    • Bu eklentiyle kullanıcıların kendi uyarılarını görmesini sağlayabilirsiniz.
    • Ayrıca saatlik uyarı verme özelliği var.
    • Art arda atılmış iki mesajı birleştirerek kullanıcıların spam yapmasını önler.
    • Birleştirilmiş mesajlar aşağıdaki gibi görünür:
    • Mesajlar birleştirildiğinde gelen bildirim:
    • Mesajlarda konu sahibini gösterir.
    • Özellikle teknik konularda zaman kazandırıcı bir eklenti olduğunu söyleyebilirim.
    • Masaüstünde şu şekilde:
    • Mobilde şu şekilde:
Bu eklentilerin hiçbiri Türkçe dil desteklemiyor bu arada, aklınızda bulunsun.

5. Anlık (Push) bildirimlerini açma

Not:
Bu işlemi yapabilmeniz için sitenize HTTPS üzerinden girilebilmesi gerek.

Site adresinizin yanına /admin.php?options/groups/alerts/ adresini ekleyin ve "Enable push notifications" seçeneğini işaretleyin. Ardından /admin.php?user-groups/ sayfasına girin, "Registered" yani "Kayıtlı" kullanıcı grubunu seçin, "Use push notifications" iznini bulun ve o izni "Yes" olarak değiştirin.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Geldikçe ekleyeceğim.

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. -