Yeni Başlayanlar İçin Ticaret

TheCaspeR

Araştırma Geliştirme Ekibi
 Araştırma Geliştirme Ekibi
Genel Hatlarıyla Ticaret Mantığı
Öncelikle oyunda haritamızda gördüğümüz üzere Kalradya coğrafyası oldukça çeşitli ve değişken.
Buna bağlı olarak aynı Dünya'daki gibi belli ürünler belli koşullarda daha bol.
Bundan mütevellittir ki bir dağın tepesinde tahıl bulmak daha zor ve pahalı.

İşte ticaret burada başlıyor. Oyunda önemli olan husus bir malı çevremizdeki en yakın ve en ucuz bulabileceğimiz yerleşim yerinden elde edip en pahalı satabileceğimiz yere satmak.

Oyunda 2 türlü (genel olarak) ticaret bulunmakta.

• Toptan Satıcı (Tüketim Ürünleri)
  • Paha Biçen (Ekipman Satışı)
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
Ben toptan satış üzerinden gideceğim çünkü ekipman satımı bence bunun kadar karlı ve keyifli değil(bence).

Tüketim ürünlerini çoğunlukla köylerden almak size daha çok kar ettirecektir ancak istisna olarak bazı şehirler çevre köylerinden daha uygun olabilmekte.
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bir şehrin ticari piyasası onun çevresindeki köylerde olan ve olmayan şeyler üzerine kuruludur.
Çevresinde hiç bir tahıl üretimi yapan köy yok ise bir şehirde ucuza tahıl almayı bekleyemezsiniz.

Genel olarak ürünlerin fiyat yelpazesini ve en çok kar ettirecek rotaları zaten soyluları ararken az çok öğreneceksiniz.
Ancak size tavsiyem yolunuzu azıcık uzatın ama hep şehirlere uğrayın
Çünkü hem turnuvalardan para ve eşya kazanırsınız hemde piyasayı öğrenirsiniz
Örneğin bir tahılın ortalama ederi 11 dinardır bir ketenin ise yaklaşık 15 dinardır.
Elinizdeki ürünleri satarken aceleci davranmayın sabırlı olun.

Bu rehberde size en kolay ve risksiz ticaret yollarından birini göstereceğim.

Nereden Başlamalıyım?
Öncelikle bildiğiniz üzere oyunda ilk ana hikaye görevimiz Neretzes'in Budalalığını Araştır görevi.

Görev bizden 10 adet seçilmiş soyluyu bulmamızı ve konuşmamızı istiyor.
E tabi bu soylularda birbirinde farklı yerlerdeler ve devamlı hareket halindeler

Onların arkasından giderken de bir hayli yol alıyoruz ve işte bunu fırsata çevirmeliyiz.
Oyun aslında bizim Kalradyayı keşfetmemizi biraz zoraki bir yoldan sağlıyor.

Madem bir uçtan bir uca gideceğiz neden bundan ilerlemeyelim ki.

• Öncelikle oyunun eğitim kısmını tamamlayın ve şehirlerdeki turnuvalardan köy eşrafının görevlerinden vesaire bir miktar paranızı kasın aynı zamanda çapulcuları yendikten sonra düşen ganimetlerin içinde atları ayırın.
    Onlar çok işinize yarayacak. Oyun içinde hem grup hızınızı arttırıp hemde taşıma kapasitenizi arttıracağı için bu oynanış tarzında gerekli.
    (Ucuz Yük Beygiri bulursanız kaçırmayın derim)
    Yaklaşık 5 bin dinar bizim için başlangıçta yeterli olacaktır

• Ardından (tavsiye) 25-40 asker civarındaki ordunuz ile Askar şehrine doğru yola çıkın. Bu şehir oyunda benim gözlemlediğim kadarıyla tahıl için en çok miktar ve en uygun fiyatı sağlayan şehir

• Şehre vardığınızda ticaret kısmından fiyatlar arada değişse de maksimum 7 dinara tahıl bulabilirsiniz. Basit bir hesap yaparsak 3500 dinar ile 500 adet tahıl alabiliriz. Daima yanınızda bir miktar para bırakın karşınıza ne çıkacağını bilemezsiniz belki de yolda çok uyguna keten bulup alabilirsiniz.

• Ardından Quyaz şehrine ( en çok fiyatı veren şehir değildir ama size kolay para kazandırır ) gelin ve başlangıç olarak 16 ila 20 dinar arası bir fiyattan satmaya başlayın.
    İsterseniz tamamını satın ve işlemi tekrarlayın
    Ancak 500 gibi büyük bir miktar satarken yarısından sonra fiyat düşmeye başlayacağından tavsiyem fiyat 12 nin altına düştüğünde satışı bırakın ve yönünüzü kuzeye çevirin.
    Hem karınız artacak hemde yolda bulmanız gereken soyluları bulacaksınız.

• Diathma ve Myzea şehirlerinde tahıla yaklaşık 21-25 dinar para biçilmekte. Oralarda karınızı oldukça ciddi miktarda arttırabilir ve tereyağı koyun gibi çöllerde bulunmayan malzemeleri de dönüşte tekrar çöle getirip onlardan tekrar kar elde edebilirsiniz. Ayrıca asla unutmayın dönüş için grubunuza da tahıl gerekecek o yüzden bir miktarını satmayın ki kazıklanan taraf siz olmayın :)

• Bu şekilde paranızı 20.000 - 25.000 dinara ulaştırdıktan sonra işler oldukça kolaylaşmaya başlıyor.
    Öncelikle bir handan ilk yoldaşınızı almadıysanız alın ve herhangi bir şehirde ilk kervanınızı kurun. İlk bir kaç gün günlük 250 dinar zarar eden kervanınız ilk haftasından sonra artan miktarlarda kar elde etmenize neden oluyor. Eğer bir gün tekrar zarar ederseniz üzülmeyin bir kaç gün sonra tekrar kar etmeye başlarsınız.

• Tavsiyem kervanınızdan ve kendinizin yol boyunca yaptığı ticaretlerden elde edeceğiniz dinarlarla da bu şekilde kervan sayınızı arttırmanız ve günden güne güçlenmeniz.

• Ben bu yöntemi kendim buldum ve 130. günde 73 bin dinar ve 3 kervan sahibiyim. Henüz atolye kurmadım. Oyunda her eşya çok kar ettiriyor yeter ki uygun yerleri bulun. Günlük net karım ise 600-700 dinar civarında kervanlarımda 60 ar asker(bir tanesini yakalayabildim ve 60 askerdi :) ) ve kendi ordum ise 40 kişi.

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. -