Youtuber Kimdir? Youtube'den Nasıl Para Kazanılır?

RaxneL

La Vida Loca
 Araştırma Geliştirme Ekibi
 İçerik Ekibi Sorumlusu
Katılım
27 Ocak 2013
Mesajlar
14,867
Puanları
38
Konum
Balıkesir
Youtuber Kimdir?

Youtuber kavramı aslında birçoğumuzun bildiği gibi Youtube yayıncısı anlamına gelmektedir yani İngilizce'de "-er" takısı Türkçe'de olan "-cı" takısına eştir.
Youtuberlar, Youtube'da belli bir kitleye hitap eden ve kullanıcılar tarafından sevilen, Youtube ile iş ortaklığına giden kişiler yada oluşumlardır. Aslında bizi her ne kadar eğlendirip bilgilendirseler de, onlar için maddi bakımdan geçim kaynağı olabiliyor. Birçoğumuz onlardan özenerek Youtube kanalı açıyor ve zaman ilerledikçe Youtube'dan maddi bir gelir elde etmek istiyoruz.

Özellikle ülkemizde yaygın olan Minecraft oyununa yönelik kanallar, bugün büyük ilgi görüyor. Ayrıca ülkemizde en çok ilgi gören Youtube kanalları genellikle teknoloji ve mobil cihazlar ile ilgili kanallar, oyun kanalları, kızlar için makyaj kanalları, Moda ve diğer stil kanalları ve çeşitli deney kanalları olarak görülüyor. Tabi dizilerden kesitler yayınlayan ve şarkı yayınlayan kanallar da itibar görüyor ama, biliyorsunuz. Bu yasa dışı bir şey.
Eğer iyi bir Youtube yayıncısı olmak istiyorsanız, bu kategorilerle ilgili gerçekten iyi ve eşsiz içerikler üretmelisiniz. Ayrıca videolarınızın orta seviyede uzunlukta olması sizi daha iyi bir yayıncı yapar, çünkü karşıdaki kişi sıkılmadan videonuzu sunabilir, sürekli aktif bir şekilde videoya devam edebilirsiniz. Gereksiz uzunlukta videolar yaparsanız kullanıcıların da sizin de uykunuz gelecektir. :)Youtube'den Nasıl Para Kazanılır?

Videolarınızdan para kazanmaya başlamadan önce Youtube hesabınızı monitize etmeniz gerekir. Bunu yapmak için âYouTube ortağıâ olmanız gerekir. Yani içeriklerinize Googleâın reklam yerleştirmesi için izin vermeniz gerekir.


Youtube'dan para kazanmak için adımlar

1 - Hesabınızı para kazanmaya aktif etmek için Youtube hesabınızı açmalı ve hesap özelliklerine girmelisiniz. Henüz bu sistem Türkiyeâde resmiyet kazanmadığından öncelikle lokasyonu değiştirmeniz gerekir. Kanalım yazısına tıklayın. Profilinize girdikten sonra sağ taraftaki düzenle yazısına tıklayın ve yaşadığınız şehri United States(Amerika Birleşik Devletleri) olarak değiştirin ve kaydedin. Daha sonra şu linkten:
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
âHesabımı Etkinleştirâ e tıklayın. Devam edebilmek için Googleâın hizmet kullanım şartlarını onaylamanız gerekir.Hak sahibi olmak için hesabınızın itibarlı olması gerekir. Telifli herhangi bir içerik yüklediyseniz veya Youtubeâun topluluk kılavuz ilkelerini ihmal ederek kötü yorumlar yaptıysanız Google videolarınızı para kazanmaya açmanıza izin verilmeyecektir.2 - Hizmet kullanım şartlarını onayladıktan sonra hesabınız etkinleştirilecek ve âVideolardan Para Kazanâ butonu belirecektir. Buna tıkladıktan sonra bir ekran görüntüsüyle karşılaşacaksınız.İşte bu noktada videolarınızın altında ne tür reklamların yer almasını istediğinize karar vermelisiniz. Overlay ( bindirme ) reklamlar küçük bannerlardır ve videoların altında çıkar. TrueView ( akış içi) reklamlar videonuz başlamadan önce oynar. İki türü de aynı anda seçmek doğru bir yaklaşım değildir. Videonuzun içeriğine göre bir reklam türünden diğerine geçiş yapabilirisiniz.Çalıştığınız içeriğin türünü düşünün ve izleyicileriniz konusunda bilinçli olun. Videonuz bir keçinin nasıl yakalanacağını veya kravatın nasıl bağlanacağını gösteren eğitici bir videoysa izleyiciler büyük ihtimalle reklamı sonuna kadar izleyeceklerdir. Videonuz eğlenceli ve saçmaysa Overlay reklamları kullanmanız daha mantıklı olur çünkü TrueView reklamlar çıkarsa izleyiciler başka bir videoya geçebilir. Hangi reklamın daha etkili olduğunu düşünürken stres olmayın. Ayarları istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. En iyisinin hangisi olduğunu belirlemek için izlenmeleri ve tıklanmaları Adsense sayfasından takip etmelisiniz.3 - Reklam seçiminizi yaptıktan sonra onaylayın. Hayırlı olsun. Videolarınızın yanında dolar simgesi çıkmış olması gerekli. Bundan sonra yapacağınız tek şey adsense hesabınızı youtube kanalınızla ilişkilendirmek. Adsense ilişkisi sayfasından bunu rahatlıkla yapabilirsiniz.

Adsense hesabınız yok ise de problem değil:  1. [*=left]Önce google hesabınıza yönlendirilirsiniz,
    [*=left]Şifrenizi girip oturum açarsınız,
    [*=left]İlişkilendirmeyi onaylarsınız,
    [*=left]Gerekli bilgileri girdikten sonra Youtubeâa yönlendirilirsiniz
Ödemeler

Adsensenin size para vermesi için önce alt limiti doldurmanız gerekir. Bu şu anlama geliyor: en az 100 dolar biriktirmeden ödemenizi alamazsınız. Bir ay sonunda bu alt limite ulaşamazsanız kazancınız bir sonraki aya aktarılır. Ve gelecek aya, tekrar gelecek aya ta ki alt limite ulaşana kadar. Alt limite ulaşmanız videolarınızın popülerliğine bağlı olarak birkaç hafta veya birkaç ay alabilir.

Sonuçta Youtube da meşhur olmak istiyorsunuz

Hepimiz bunu istemiyor muyuz? Ne yazık ki bunu herkes başaramıyor. Ancak içeriğinizi çekici hale getirmenin birkaç yolu vardır. İşte insanların izlemek isteyecekleri içerikleri hazırlamakla ilgili birkaç ipucu:Orijinal bir şeyler yapın. Başkalarının yaptıklarını kopyalayarak ilerleyemezsiniz. Az da olsa para kazansanız bile uzun süre popüler olamazsınız. Örneğin sayısız Harlem Shake videosu vardır. Tabi ki hepsi bir dakikalığına popüler oldu ancak sürüye uymakta geç kalırsanız ve güncel olmazsanız sadece birkaç düzine görünürlük alırsınız.Viral ilerlemek istiyorsanız videoların ilk 10-15 saniyesinde insanların dikkatini çekmesi gerekir. İnternetteki dikkat süresi oldukça kısadır. Bu nedenle videolarınızın izlenmesini istiyorsanız iyi çengel atmanız gerekir.Youtube videolarınızın gelir kaynağınız olmasını istiyorsanız abonelerinizin dikkatini çekmek için düzenli olarak içerik dizisi üretmeniz gerekir. Sadece bir videoyla kazanç elde edemezsiniz. Bu nedenle devam eden seriler hazırlayın.Youtube dan para kazanmak isteyenlere nasıl para kazanacağı konusunda gerekli bilgi ve desteği sunmaya devam edeceğiz.
 

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. -
Üst